Озелененнення та благоустрій Укрексімбанку
Цей концептуальний сад натхненний історією створення японських садів в Україні і дискусіями про можливість створення японського саду українцями. Сад відображає уявлення більшості українців про японський сад, про те яким він повинен бути: камені, гравій, сосна, ліхтарик, клен. Це лише те, що бачить гість, весь час кудись поспішаючий. І тільки той, хто зупиниться, присяде на хвилинку, побачить іншу картину, а саме на тлі стрімкою вниз води - гірський водоспад і струмок оздоблений квітучими чагарниками.

Розташований під відкритим небом, сад буде завжди пов'язаний із природним оточенням: зміною дня і ночі, сонячних днів і негоди, чергуванням пір року. У кожну наступну мить він інший, чим підкреслює особливості кожного сезону. Сад «Гармонія» це в першу чергу розповідь про природу, її гармонію, закони та порядок. Але в ньому, також, розкривається і складний внутрішній світ людини з напруженим життям та вічним пошуком істини. У центрі саду розташована бетонна скульптура у формі вписаного в квадрат кола, яка розділяє сухе озеро та струмок. Скульптура не суцільна, але уява спостерігача відразу доповнює фігуру, і глядач бачить її цілісною. Каліграфічне коло «Енсо» має багато значень. Одне з його тлумачень це «вигляд реальності». Розірвана окружність вказує на недосконалість всіх речей. Квадрат в якості рамки для «Енсо» обраний не випадково. Квадрат - втілення Всесвіту з її порожнечею космосу і в той же час нескінченними можливостями творіння. Скульптура грає роль рамки. Крізь падаючу воду проглядається традиційний природний японський пейзаж - гірський водоспад і струмок зарослий кущами. Сад навесні підкорює пишністю квітучої японської айви та азалій, а восени клени і бересклет з яскравим забарвленням не залишать байдужими відвідувачів. Осіннє листя покриє кольоровим килимом гладь сухого озера, листя будуть немов маленькі кораблики серед хвиль. Влітку сад монохромний, стриманий. Взимку, сад буде особливо гарний в сніжні дні.

Японський сад - це не просто набір обов'язкових компонентів, розставлених в потрібному порядку, це відображення світосприйняття людей, вихованих в іншій культурі. Японія не тільки далека і незрозуміла для європейців країна. Це унікальна культура і релігія, це особливий «японський» дух.

Наталія Поляхович

Ландшафтний архітектор, експерт, засновник Орігамі

Оригінальний дизайн, незвичайне мислення і неповторна культура азіатських країн є предметом наслідування. Японський сад - явище малопоширене, але вельми популярне. Єднання з природою є невід'ємною частиною при плануванні ділянки з дизайном в японському стилі. Симетрія тут є неприйнятною, тому що кожен клаптик каменю, чагарник і вода повинні поєднуватися, немов сама природа це створила. Насамперед в очі кидаються оголене каміння, вода і маленькі дерева та чагарники, які позбавлені химерності. Сад в японському стилі ділиться на дві частини: додаткова частина саду залишається незайманою, в той час як камені та рослини розташовуються по центру. Валунам приділяється особливе значення і розташування, адже вони символізують силу, могутність і сталість. Японські майстри стверджують, ніби камені - це скелет саду, а вода його кров. Окрім іншого, каменів багато бути не повинно. Головний камінь вважається центром японського саду і його місце розташування часом незалежно. Навколо головного каменю розташовуються другорядні, які утворюють якусь асиметрію, внаслідок чого композиція максимально наближається до природних умов. Вода є джерелом життя, тому вона невід'ємна частиною японського саду. Вода не переважає, але обов'язково повинна існувати у вигляді струмка, ставка або фонтану на території саду в японському стилі. Але існує альтернатива, в якості якої можуть виступати численні галька, пісок і камені, які уособлюють сухе джерело. Викладені належним чином, вони будуть створювати енергію живого джерела. Лаконічні рослини переважають в країнах східного сонця для дизайну саду. В обов'язковому порядку рослини повинні бути зелені або із зеленуватим відтінком. Завдяки унікальній культурі Сходу, ландшафтний дизайн саду в японському стилі може розташовуватися як на маленькій ділянці, так і на великій. В число разбавочних композицій входять такі предмети, як містки, бамбукові огорожі, дзвіночки, ворота, ліхтарики і невеликі альтанки. Незважаючи на складність і копіткість роботи, вона приносить неповторне задоволення. Природно, на території Європи не вийде передати весь дух японського саду, однак, при належному підході можна досягти наближення до ідеалу. Викладаючи кожен шматочок композиції, необхідно прислухатися до серця, яке підкаже, що робити.